Dzień 6 Świątynie, Wat-y Chiang Mai 03.XI
Wyruszamy z Riverside House nad rzeką Ping River.
Przechodzimy Iron Bridge i kierujemy się do centrum. Dzisiejszy dzień ma być odpoczynkiem po 2-dniowym trekingu i następnym zaplanowanym na jutro. Przeznaczyliśmy go na łazikowanie po mieście,
zaglądanie do knajpek i zwiedzanie buddyjskich świątyń Chiang Mai.
Przymiarka do rowerowej rikszy
Viharn Luang, Wat Phra Singh jest głównym budynkiem modlitwy Wat Phra Singh. Obiekt jest rekonstrukcją wykonaną w 1925 roku, wzorowaną na oryginale zbudowanym w latach 1385 -1400.
Wewnątrz znajduje się duży obraz siedzącego Buddy Phra Chao znany jako Thip Thong.
Wat Phra Singh. Po prawej Ho trai – repozytorium Pisma Świętego
Z Wat Phra Singh idziemy do Wat Chedi Luang z charakterystyczną, imponującą zrujnowaną /ale w nieustającej odbudowie…/ chedi – pochodzącą z przełomu XIV i XV wieku.
Świątynia położona centralnie na planie miasta symbolizuje wieżę do nieba a dodatkowo w tradycji tajskiej jest miejscem – filarem miasta, symbolem obrzędów płodności. W języku starożytnych mnichów buddyjskich ceremonia nazywana Inthakhin odbywała się co roku w 6-tym miesiącu księżycowym przez siedem bezksiężycowych dni . Rytuały zapewniały jedność społeczeństwa, dawały ochronę od oblężenia przed najeźdźcami, deszcz we właściwym czasie, płodność i obfite plony. Obecnie na przełomie maja i czerwca odbywa się Inthakhin Festival na który przybywają tysiące rolników i turyści.
Pary mitycznych węży wodnych Naga strzegą po każdej z czterech stron podstawy chedi schodów prowadzących do umieszczonych w górnej części statuetek Buddy.
Pierwotnie w 1391 roku VIII-my władca z dynastii Mengrai, król Saen Muang Ma rozpoczął budowę obiektu na miejsce pochówku prochów ojca Ku Na. Rozbudowywany przez lata relikwiarz osiągnął 84 m wysokości i 43 m szerokości i stał się na setki lat najwyższym obiektem Chiang Mai. W 1475 król Tilokaraj umieścił tutaj Szmaragdowego Buddę najważniejszy skarb kultury Tajlandii /obecnie znajduje się w Wat Phra Kaew w Bangkoku/. Odbudowę zniszczonej przez trzęsienie ziemi w 1545 roku górnej części rozpoczęto dopiero w 1991 roku, jak widać prace trwają do dzisiaj…
Przy wejściu rośnie potężne drzewo Dipterocarp uważane za jednego ze strażników, obrońców miasta. Drzewo zamieszkuje opiekuńczy duszek, wszechwiedzącego mędrca Prueksa Thevada. Tajowie wierzą legendzie, przepowiadającej wielką katastrofę w chwili upadku tego drzewa.
Doszedłem do miejsca gdzie poczułem że coś nas łączy… Oh Budda!